Německá kancléřka Angela Merkelová i ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes odsoudili úterní teroristický útok na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Německo bude podle obou politiků společně s Tureckem vší silou bojovat proti terorismu. V lednu bylo při jiném sebevražedném útoku v Istanbulu zabito 12 Němců.

„Chci říct všemu tureckému lidu, že jsme jednotní v boji proti terorismu a budeme se v něm navzájem podporovat,“ řekla Merkelová v noci na dnešek na summitu EU v Bruselu.

De Maiziére podle agentury DPA prohlásil, že ho „brutální a zbabělý útok“ v Istanbulu silně zasáhl. „Terorismus znovu ukázal svou nenávistnou tvář a připravil o život nevinné lidi,“ řekl. „Se svými spojenci budeme vší silou pokračovat v boji proti terorismu,“ zdůraznil.

Německo vnímá atentáty v Turecku mimořádně citlivě. V zemi žije přes tři miliony lidí tureckého původu a Turecko je oblíbenou turistickou destinací mnoha Němců. Letos v lednu Německo zasáhl jiný atentát v Istanbulu, při němž se sebevražedný útočník odpálil v historickém centru města. Všech 12 obětí útoku byli němečtí turisté.

Kvůli atentátu v Istanbulu zrušily dnes letecké společnosti tři lety z Istanbulu do Frankfurtu nad Mohanem a dva spoje opačným směrem. Původně melo být zrušeno i pět dnešních letů z berlínského letiště Tegel do Istanbulu, první z nich však odstartoval podle plánu a podle DPA není zřejmé, co se stane s ostatními čtyřmi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner