Sarajevská prokuratura obžalovala 14 bývalých vojáků muslimské (dnes bosňácké národnosti) ze zločinů spáchaných během války v letech 1992-1995 na srbských civilistech v oblasti města Konjic. Jedná se mimo jiné o vraždy několika desítek lidí, informovala bosenská média s odvoláním na dnešní sdělení prokuratury.

Obžalobu dnes prokuratura vznesla i proti čtyřem bývalým příslušníkům bosenskosrbských sil, kteří jsou viněni z účasti na genocidě. Tohoto zločinu se podle žalobců dopustili na Muslimech prchajících ze Srebrenice po jejím ovládnutí silami bosenských Srbů v červenci 1995.

Čtyři někdejší důstojníci vlasenické brigády armády Republiky srbské jsou obžalováni z toho, že se zúčastnili zastavení konvoje vozidel, jímž byli ze Srebrenice převáženi muslimští uprchlíci. Poté oddělovali muže od žen a okrádali je. Ženy byly podle prokuratury znásilňovány a sexuálně obtěžovány a 20 mužů bylo nejprve týráno a posléze povražděno.

Pokud jde o 14 obžalovaných Bosňáků, prokuratura pro válečné zločiny je konkrétně viní ze zavraždění několika desítek srbských civilistů, a to mužů i žen různého věku, z mučení, týrání, olupování a vyhánění téměř všeho civilního obyvatelstva srbské národnosti z oblasti města Konjice, ležícího asi 40 kilometrů jihozápadně od Sarajeva.

Během bosenské války se válečných zločinů dopouštěli Srbové, Muslimové i Chorvaté. Většina pachatelů doposud odsouzených místními a mezinárodními soudy je srbské národnosti. Konflikt si vyžádal více než 100.000 mrtvých a kolem dvou milionů lidí muselo opustit domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner