Sarajevo 29. prosince (ČTK) – Bosenská prokuratura dnes obžalovala dalších 11 bývalých příslušníků převážně muslimských ozbrojených sil z válečných zločinů spáchaných na Srbech v začátku války, která sužovala Bosnu a Hercegovinu v letech 1992-1995. Ve čtvrtek již vznesla obžalobu proti 14 jiným Bosňákům (dříve Muslimům) za podobné zločiny.

Dnešní obžaloba se týká přepadení obce Čemerno u města Ilijaše, ležícího severně od Sarajeva, v červnu 1992. Cílem naplánované akce bylo zcela vyhnat tamní srbské obyvatelstvo, a to jedno jakým způsobem.

Podle obžaloby bylo zavražděno přinejmenším 30 civilistů i vojáků srbské národnosti, včetně žen a dětí. Některé z obětí byly mučené a následně zavražděné mimořádně krutým způsobem. Jejich těla pak pachatelé dokonce zohavili.

Šest z dnes obžalovaných bylo zatčeno minulý týden a je od té doby ve vazbě. Zbylých pět se hájí zatím na svobodě, napsala v souvislosti s tímto případem agentura AFP na základě informace poskytnuté mluvčím bosenské prokuratury.

Pokud jde o 14 Bosňáků obžalovaných ve čtvrtek, prokuratura pro válečné zločiny je konkrétně viní ze zavraždění několika desítek srbských civilistů, a to mužů i žen různého věku, z mučení, týrání, olupování a vyhánění téměř všeho civilního obyvatelstva srbské národnosti z oblasti města Konjice, ležícího asi 40 kilometrů jihozápadně od Sarajeva.

Policie podle AFP zadržela 13 obžalovaných 4. prosince v Konjici a v Sarajevu. Čtrnáctým je vojenský atašé Bosny a Hercegoviny v Nizozemsku, který byl zatčen 11. prosince po příletu do Sarajeva.

Sdružení srbských obětí války často vyčítají bosenské justici, že se nedostatečně zabývá zločiny spáchanými na srbském obyvatelstvu. Značný hněv nejen srbských sdružení, ale i srbských politiků vyvolalo říjnové prvoinstanční zbavení viny Nasira Oriče, bývalého velitele muslimských sil v oblasti Srebrenice. Obviňován je ze zločinů spáchaných jím vedenými oddíly na srbském obyvatelstvu několika vesnic.

Během bosenské války se válečných zločinů dopouštěli Srbové, Muslimové i Chorvaté. Většina pachatelů doposud odsouzených místními a mezinárodními soudy je srbské národnosti. Konflikt si vyžádal více než 100.000 mrtvých a kolem dvou milionů lidí muselo opustit domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner