V Británii platí vážný, tedy druhý nejvyšší stupeň ohrožení od srpna 2014. Oznámila ho tehdy nynější britská premiérka Theresa Mayová, když byla ministryní vnitra. Učinila tak v reakci na dění v Sýrii a v Iráku, jejichž rozsáhlá území obsadili ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS).

Britské úřady rozlišují pět stupňů možné teroristické hrozby. Nejnižší stupeň představuje malou hrozbu, kdy je útok nepravděpodobný, další stupeň je mírná hrozba, kdy je útok možný, ale nepravděpodobný, třetí stupeň je závažná hrozba, kdy už existuje značná pravděpodobnost útoku. Stupeň, který platí nyní, je vážná hrozba, což znamená, že útok je velmi pravděpodobný. Nejvyšší stupeň je pak kritická hrozba, kdy je útok bezprostředně očekáván.

Stupně ohrožení od nejvyššího: Vysvětlení:
Kritický (Critical) Útok je bezprostředně očekáván
Vážný (Severe) Útok je velmi pravděpodobný
Značný (Substantial) Útok je možný
Mírný (Moderate) Útok je možný, ale nepravděpodobný
Nízký (Low) Útok je nepravděpodobný

Stupnice ohrožení byla v Británii zavedena v srpnu 2006, rok po teroristickém útoku v Londýně z července 2005, při kterém zahynulo 52 osob a více než 700 jich utrpělo zranění. Ihned po zavedení škály platil v zemi „vážný“ stupeň ohrožení a následně byl několikrát krátce zvýšen na kritický, když protiteroristické jednotky zasahovaly proti různým buňkám nebo byly nalezeny materiály připravené k útokům.

Jen dvakrát byl stupeň snížen na „značný“, a to v roce 2009 a pak v letech 2011 až 2014. Nikdy nebyl od zavedení škály nižší.

O stanovení stupně rozhoduje britské protiteroristické analytické středisko ve spolupráci s tajnými službami, a to nezávisle na politicích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner