Už více než 170.000 Britů podepsalo petici požadující, aby úřady zakázaly americkému republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi vstup do Británie. Petice reaguje na Trumpovu výzvu, aby USA dočasně do země zakázaly vstupovat muslimům, informovala dnes zpravodajská stanice BBC. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100.000 podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament.

Petice s názvem Zabraňte Donaldu Trumpovi ve vstupu do Spojeného království se objevila na webových stránkách parlamentu, kde je možné vyplňovat elektronické petice.

„Spojené království zakázalo vstup mnoha jednotlivcům kvůli nenávistným proslovům. Stejné zásady by měly platit pro všechny, kdo chtějí do Spojeného království vstoupit,“ stojí v petici. Tato opatření by se prý měla uplatňovat „vůči bohatým i chudým, slabým i mocným“.

Trump, který se chce v republikánských primárkách ucházet o nominaci do souboje o Bílý dům, vyzval k dočasnému zákazu vstupu muslimů do USA po střelbě v San Bernardinu, která si minulý týden vyžádala 14 obětí. Útočil manželský pár muslimské víry.

Trump rovněž uvedl, že některé části Londýna jsou „tak radikalizované“, že se tam o život bojí i policisté. Londýnský starosta Boris Johnson na výrok reagoval slovy, že jediným důvodem, proč by nešel do některé části New Yorku, „by bylo reálné riziko, že tam potkám Donalda Trumpa“. Trumpovo tvrzení o radikalizovaných oblastech označil za „naprostý nesmysl“.

Mluvčí britského premiéra Davida Camerona k petici uvedl pouze to, že Cameron s Trumpovými výroky „naprosto nesouhlasí“.

Z celkových 65 milionů obyvatel se v Británii k islámu hlásí asi 2,7 milionu lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner