Výrobce obkladového systému Reynobond nedoporučuje použití desek s polyetylenovým jádrem k obkládce budov vyšších než deset metrů. Informovala o tom agentura Reuters v souvislosti s požárem, při němž v Londýně ve středu vyhořela více než šedesátimetrová výšková budova a zemřelo nejméně 30 osob. K obkladu výškového domu byly při nedávné rekonstrukci použity právě panely s tímto jádrem. Oprava byla dokončena loni.

V brožuře o produktech firmy Reynobond z roku 2016 se uvádí, že panely s polyetylenovým jádrem (PE) se doporučují pro stavby vysoké maximálně deset metrů. „Pokud je budova vyšší než hasičské žebříky, musí se použít nehořlavý materiál,“ stojí v brožuře. Vydala ji firma Arconic Architectural Products, která je odpovědná za propagaci výrobků americké společnosti Arconic, jež firmu Reynobond vlastní.

Rekonstrukci bytového bloku o 24 patrech prováděla stavební firma Rydon Group. Podle ní byla oprava provedena podle „všech kontrolních požadavků s ohledem na požární ochranu a zdravotní standard“.

Z dokumentace Reynobondu vyplývá, že firma vyrábí také ohnivzdorné panely s jádrem označovaných zkratkou FR. Ty se doporučují pro stavby do výšky 30 metrů, pro budovy vyšší pak obklady s nehořlavým jádrem, což je model A2. Rozdíly jsou ale v cenách, čím je obklad v ohni odolnější, tím je dražší.

Ve stavební dokumentaci z roku 2015, která sloužila jako podklad rekonstrukce, je stavba popsána jako blok z betonu a cihel, který bude obložen izolačními panely Reynobond.

Obklady dodala firma Omnis Exteriors a její ředitel John Cowley řekl listu The Guardian, že firma dostala zakázku na dodávku obkladu typu PE. Podle listu je metr čtvereční této varianty obkladu o dvě libry levnější než obklad FR.

Agentura Reuters se zabývala otázkou, zda je v Británii používání obkladového materiálu s jádrem PE legální. Odborníci na požární bezpečnost uvádějí, že se tento typ obkladu nemá na výškové budovy používat, protože se jím oheň snadno šíří. Případy rychlých požárů byly z těchto důvodů zaznamenány například na výškových budovách v Dubaji.

„Polyetylen je termoplastický materiál, který se v ohni rozpouští a kape, takže se šíří nahoru i dolů,“ uvádí odborná konzultační firma Probyn Miers na svých webových stránkách.

Z výškového domu Grenfell zůstala po požáru ohořelá kostra a všichni svědci se shodují, že se požár šířil velmi rychle. Londýnští hasiči se k příčině ohně zatím nevyjádřili.

Reuters připomíná, že se v Británii v mnoha oborech využívají bezpečnostní doporučení, nikoli závazná pravidla. Zákon podnikům ukládá rozhodovat s ohledem na bezpečnost, avšak bez dalších specifických požadavků. Očekává se, že podniky před soudy budou schopny dokázat, že se rozhodovaly v rámci norem, jež jsou v jejich oboru považovány za bezpečné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner