Osm dnů zbývá do slavnostního otevření Olympijského festivalu v Brně a Ostravě, kde si budou moci návštěvníci po dobu zimních olympijských her vyzkoušet přes třicet sportů. V obou festivalových dějištích už finišují s přípravami, rozváží se technický sníh na lyžařské běžecké okruhy, připraveny jsou ledové plochy na curling i další sportoviště.

„Zatím je všechno syrové. Počasí nám momentálně moc nepřeje, ale předpověď vypadá skvěle. Doufám, že se všechno zasněží a bude zde zimní atmosféra,“ řekl novinářům v Brně předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, který na dnešní inspekční cestě navštívil i Ostravu.

„Práce probíhají přesně podle časového harmonogramu. V Ostravě je prostředí komornější, venkovní sportoviště jsou propojena se zimním stadionem. V Brně na výstavišti považuji za naprosto unikátní využití velkého pavilonu Z, kde se akce takového rozsahu uskuteční poprvé,“ dodal Kejval.

V Brně se radní rozhodli, že místo pronájmu drahých stavebnic ledových ploch zařízení odkoupí. Obyvatelé města nebudou využívat sportoviště jen v průběhu nadcházejících olympijských her, ale i během zimního období v příštích letech.

„Považuji se za otce myšlenky olympijských festivalů. Proto mě potěšilo, že podobnou cestou se letos už vydala Francie a Slovinsko, kde vybudovali podobné parky. V průběhu letní olympiády v Tokiu v roce 2020 se už Olympijské festivaly uskuteční v devíti evropských zemích,“ uvedl Kejval, jenž stál u zrodu prvního parku před čtyřmi lety v Praze na Letné.

„Začátky byly těžké. Nikdo nevěřil, že bude mít park takový úspěch. Získali jsme si tím velký respekt Mezinárodního olympijského výboru. Tyto akce jsou podporovány z fondu Evropské unie. Mám radost, že se realizují v dalších zemích,“ dodal Kejval.

Jedním z prvních vrcholů programu v Brně bude „Raškův den“ 11. února, kdy se oslaví 50 let od vítězství legendárního českého skokana na lyžích na olympijských hrách v Grenoblu. Z Prahy přímo k pavilonu Z přijede speciální „Raška vlak“ se sportovci a hosty. Jedním z nich bude Raškův vnuk Jan Mazoch. V tento den se také uskuteční závod v zimním triatlonu.

V pondělí 19. února se sejde v Brně pracovní skupina projektu SportsParks se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Paralympijský den v Brně bude 21. února prezentovat sporty pro handicapované. Vyvrcholením brněnského festivalu bude 22. února celodenní program na téma Nagano 1998 – dvacet let od zisku hokejového zlata.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner