V Bruselu se dnes uskuteční pravidelná schůzka ministrů zahraničí Evropské unie, které se zúčastní i šéf americké diplomacie John Kerry. Vůbec poprvé se na jednání ve své nové funkci objeví britský ministr zahraničí Boris Johnson, přední tvář kampaně za odchod Británie z EU. Ministři se v reakci na atentát v Nice budou zřejmě zabývat bojem proti terorismu. Na programu by měl být také vývoj po pátečním pokusu o vojenský převrat v Turecku.

Podle agentury Reuters dnes evropští ministři zahraničí vyzvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby při zacházení s poraženými pučisty respektoval zákony a lidská práva.

Schůzka by měla být věnována rovněž vztahům se zeměmi Latinské Ameriky, vztahu s Čínou, nové globální a bezpečnostní strategii EU nebo migrační problematice. Za Českou republiku se setkání účastní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Jednání s Johnem Kerrym se má uskutečnit hned na úvod schůzky. Diplomaté by s americkým ministrem měli řešit zejména situaci v Sýrii a vztahy s Ruskem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner