V čele armády dnes nastávají personální změny. Z pozic zástupců náčelníka generálního štábu odchází do velitelství NATO dva generálové, nahradí je dva vysocí důstojníci, kteří se naopak z působení v aliančních strukturách vrací zpět do České republiky. Nové vedení mají také speciální síly.

Dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík František Malenínský vystřídá generálporučíka Miroslava Žižku na pozici vojenského představitele České republiky při NATO a EU v Bruselu. Žižka bude dočasně zařazen do dispozice.

Na místo Malenínského na generální štáb přijde generálmajor Aleš Opata, dosavadní národní vojenský představitel České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).

V SHAPE bude Českou republiku nově zastupovat generálmajor Petr Mikulenka, který dosud jako zástupce náčelníka generálního štábu řídil Společné operační centrum ministerstva obrany. Do jeho čela se nově postaví generálmajor Jiří Verner, dosavadní poradce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.

Změny od dnešního dne nastávají i ve velení speciálních sil. Brigádní generál Karel Řehka, nynější ředitel Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany, byl vyslán na pozici zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Speciální síly nově povede plukovník Pavel Kolář.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner