Kábul 2. června (ČTK) – V centru afghánské metropole Kábulu se dnes shromáždilo více než 1000 lidí, kteří požadovali rezignaci vlády prezidenta Ašrafa Ghaního. Demonstranti vládu obviňují, že nedokáže dostatečně zajistit bezpečnost občanů v zemi. Nespokojenci se sešli poblíž místa, kde ve středu sebevražedný atentátník odpálil velké množství výbušniny v autě a zabil 90 lidí. Příslušníci bezpečnostních složek zasáhli proti protestujícím střelbou do vzduchu, informovala agentura Reuters.

Středeční exploze v Kábulu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí, cisternové auto s výbušninou explodovalo v blízkosti německého velvyslanectví. Zahynulo 90 lidí a více než 450 utrpělo zranění. Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. K atentátu se nikdo nepřihlásil a afghánské úřady z něj podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojena na hnutí Taliban.

„Ghaní! Abdulláhu! Rezignujte!“ vyzývaly transparenty účastníků dnešního protestu k demisi prezidenta Ghaního a také premiéra Abdulláha Abdulláha. Na transparentu byly fotografie dětí potřísněných krví. Další demonstranti požadovali po vládě, aby popravila vězně ze sítě Hakkání.

Členové afghánských bezpečnostních sil zasáhli proti demonstrantům, když se dav pokusil prorazit policejní kordon. Zatím není jasné, zda při demonstraci utrpěl někdo zranění, napsala agentura Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner