Izraelský umělec Itaj Zalajt dnes ráno umístil na centrální telavivské náměstí čtyřmetrovou pozlacenou sochu premiéra Benjamina Netanjahua. Sochu nazval Král Bibi (Netanjahuova přezdívka z dětství) a vysvětlil, že svým dílem hodlá otestovat svobodu projevu v Izraeli. Ministryně kultury dílo považuje za projev nenávisti vůči premiérovi a město Tel Aviv nařídilo autorovi sochu, která stála na vysokém podstavci, odstranit.

Zalajt na ní pracoval tři měsíce a patří k těm umělcům, kteří kritizují úřady za to, že poskytují státní pomoc jen těm uměleckým kruhům, které projevují loajalitu státu.

Ministryně kultury Miri Regevová letos vyhlásila nová pravidla pro financování. Kromě jiného ohlásila, že její úřad zastaví pomoc divadelním a tanečním skupinám, které nevystupují v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Rozhodnutí nezajíždět do osad je u mnoha souborů politický akt a vyjádření nesouhlasu s osadnickou politikou vlády.

Gigantická skulptura postavená na Rabinově náměstí ráno přilákala mnohé občany a novináře, kteří si dílo fotografovali a debatovali o něm. Podle agentury Reuters se přeli o to, zda to má být výraz výsměchu, nebo pocty premiérovi, který zastává funkci počtvrté a jemuž mnoho Izraelců říká jeho přezdívkou z dětství Bibi.

„Prostě jsem zpracoval realitu a umístil ji na místo, které si zaslouží,“ řekl Zalajt v rozhlase. Jedna z kolemjdoucích sochu označila za „strašnou“ a řekla, že podle ní autor chtěl Netanjahua zpodobnit jako diktátora.

Telavivská radnice Zalajtovi nařídila, aby sochu do 13:00 místního času (12:00 SEČ) odstranil a odůvodnila to tím, že byl výtvor vztyčen bez povolení. Těsně před vypršením termínu kolemjdoucí sochu shodili na zem, o čemž některé izraelské listy napsaly, že si občané nenechali ujít příležitost Netanjahua svrhnout. Zalajt si pak své dílo odvezl a svůj protest tímto ukončil.

Bývalá členka městské rady Jael Dajanová sochu označila za vztyčený ukazováček, který poukazuje na to, že jak Netanjahu rozhoduje o osudu židovské osady Amona, vládne také Tel Avivu. „Ukazuje Izraelcům, že Netanjahu je králem Tel Avivu,“ řekla.

Levicově zaměřenému občanovi, který nechtěl být jmenován, při pohledu na sochu vyvstal biblický příběh o zlatém teleti. Stoupenec pravice jménem Avihu se na sochu naopak dívá jako na přiměřené dílo, odpovídající postavení Netanjahua. „Je to pěkné, Netanjahu si to zaslouží, lidi ho volí znovu a znovu,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner