Parlamentní volby v Černé hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče, která ale zřejmě nezíská absolutní většinu v parlamentu a čekají ji tak těžká koaliční jednání. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany. Volební účast činila podle státní volební komise 72 procent.

„Černá Hora pokračuje ve směřování k evropské budoucnosti, ratifikujeme členství v NATO a dokončíme vstupní jednání s EU do konce tohoto nového mandátu,“ řekl pozdě v noci svým příznivcům Djukanović (54), který stojí v čele této balkánské země již čtvrt století. Připomněl tak skutečnost, že volby v Černé Hoře byly považovány za hlasování o dalším směřování země.

Výsledky nedělních voleb však ukázaly, že voliči jsou stále rozděleni zejména v názoru na bližší vztahy se Severoatlantickou aliancí. Potokol o přistoupení Černé Hory k alianci podepsali premiér Djukanović a ministři zahraničí NATO letos v květnu. S EU jedná Černá Hora o vstupu již od roku 2012, zatím ale uzavřela jen dvě ze 33 kapitol, do nichž jsou jednání rozdělena.

Vládní DPS by podle předběžných výsledků měla získat 36 křesel v 81 členném parlamentu, pět mandátů jí tedy bude chybět k absolutní většině. Djukanović již v noci oznámil, že chce vyjednat koaliční vládu s menšinovými stranami Bosňáků, Chorvatů a Albánců a se sociálními demokraty.

Třetí skončila v nedělních parlamentních volbách opoziční strana Klíč, která dostala podle předběžných výsledků 10,7 procenta, zhruba stejně asi 10,5 procent dostala nová strana Demokraté (Demokratická Černá Hora, DCG). Někdejší dlouholetý partner DPS Sociální demokraté (SDP) získali asi 5,4 procenta hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner