Tradičním jarmarkem začaly dnes v Českém Krumlově Svatováclavské slavnosti. Potrvají do pondělí a jedním z hlavních bodů má být akce s názvem Svoboda a sport, kdy se do města po 70 letech vrátí utkání armády USA v americkém fotbale. Vedle toho lidé uvidí například i vystoupení folklorních souborů, součástí slavností je totiž Mezinárodní folklorní festival. ČTK to řekla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová.

„Akce Svoboda a sport bude skutečně mimořádná. Svědčí o tom velký zájem lidí, kteří se chystají na sobotní zápas v americkém fotbale,“ uvedla Nestávalová. Podle ní velký ohlas akci zajistil fakt, že je to výjimečná událost, která vybočuje z tradičního programu Svatováclavských slavností.

Americký fotbal se bude hrát ve sportovním areálu ve Chvalšinské ulici. V sobotu odpoledne se zde utká armádní celek USA s předním českým mužstvem Prague Black Panthers. Střetnutí připomíná konec druhé světové války, kdy v září 1945 sehrála zápas v Českém Krumlově americká fotbalová mužstva 94. pěší divize a 22. jednotky. Součástí akce Svoboda a sport bude i nedělní fotbalový zápas mezi americkou a českou armádou.

Svatováclavské slavnosti jsou ale tradičně spojeny s kulturním programem. V sobotu roztančí náměstí Svornosti české i zahraniční folklorní soubory, představí se Vela Luka z Chorvatska, The Rebel Pipers – Pipes and Drumes ze Skotska, Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm, Děcka ze Skoronic, Jitřenka z Dolní Čermné, Dřeváček z Jihlavy a domácí českokrumlovské soubory Jitřenka a Růže.

Ani letošní ročník nebude bez tradičního setkání a fotografování Václavů a Václavek. Všichni dorazivší nositelé tohoto jména se budou moci podepsat do pamětní knihy. V neděli se na náměstí Svornosti nově odehraje příběh Cyrila a Metoděje a v pondělí budou mimořádné prohlídky chrámu sv. Víta a kaple sv. Václava. Od 18:00 bude v chrámu mše.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner