Při požáru v rekreačním areálu u Kněžmostu na Mladoboleslavsku zemřeli v noci na dnešek dva lidé a další tři skončili se zraněním v nemocnici. Ve středisku u Drhlenského rybníka byli ubytováni studenti ze sklářské školy v Železném Brodě, oběťmi jsou ale podle policie dospělí. Hořely dvě hlavní budovy v areálu s chatkami, hasiči evakuovali zhruba tři desítky lidí, většinou studentů. Plameny napáchaly škodu za osm milionů korun, příčinu vyšetřovatelé zjišťují, vyplynulo z informací policie, hasičů a záchranářů.

Studenti byli v Českém ráji na školním výletě a údajně za nimi přijeli i kamarádi a známí. „Jednou obětí je student, který nepatřil k tomu školnímu výletu, který tam přijel dodatečně. Druhá oběť je z doprovodného pedagogického dozoru,“ uvedl s odvoláním na prvotní informace mluvčí krajských hasičů Ladislav Holomčík.

Mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová pouze uvedla, že při požáru zemřeli dva dospělí. Potvrdila nicméně, že jednou z obětí je člověk, který přijel za studenty na návštěvu. „Nebyl ale rozhodně nezletilý,“ zdůraznila. Nikdo ze studentů ani dospělých nebyl podle policistů pod vlivem alkoholu. „U všech studentů i pedagogického dozoru byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem,“ uvedla Sikorová.

Požár byl hlášen krátce po 02:00. Po 05:00 se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, v budově při tom objevili dva mrtvé. Záchranáři podle mluvčí Petry Effenbergerové navíc odvezli do mladoboleslavské nemocnice dívku, která se nadýchala kouře, a dva muže s popáleninami. Mezi evakuovanými byli převážně studenti. Podle Holomčíka bylo v areálu ubytováno 29 lidí, z toho pět pedagogů.

„Všechny děti jsou v tuhle chvíli v Kněžmostě, zasahuje tam posttraumatický tým,“ řekl ČTK dopoledne starosta obce Adam Pospíšil. Podle něj byli v areálu, který má soukromého vlastníka, studenti druhého ročníku. Vyslýchá je policie a přijíždějí za nimi postupně rodiče. Kriminalisté mají na místě také policistu se psem specializovaného na podobné případy. „Zda šlo o technickou závadu, nešťastnou náhodu či úmyslné zapálení, je předmětem vyšetřování,“ uvedla Sikorová.

Na místě požáru jsou stále hasiči, kteří dohašují oheň a likvidují ohniska. Podle Pospíšila ve středisku už jednou hořelo, a to zhruba před deseti lety.

Liberecký hejtman Martin Půta spolu s vedením kraje vyjádřil soustrast rodinám a všem postiženým. „Liberecký kraj, jako zřizovatel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, je připraven podat v této těžké situaci pomocnou ruku škole, žákům, učitelům i jejich rodinám a blízkým. Současně na budově Krajského úřadu Libereckého kraje vlaje černá vlajka,“ uvedla Markéta Dědková z hejtmanství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner