V Česku hrozí v noci na neděli a během neděle ledovka. Důvodem je přechod studené fronty se srážkami, které mohou být i mrznoucí. Podle meteorologů lze srážky nejprve očekávat na severovýchodě země, během dopoledne se rozšíří na většinu území republiky. Nejmenší pravděpodobnost výskytu mrznoucích srážek je na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČHMÚ).

Podle jeho předpovědi bude přes Česko v noci na neděli a v neděli přes den postupovat studená fronta. Srážky spojené se studenou frontou budou nastupovat od severozápadu až severu nad ránem a během dopoledne se rozšíří na většinu území ČR. „Vzhledem k předpokládanému teplotně inverznímu zvrstvení atmosféry se budou střídavě vyskytovat jak sněhové, tak dešťové srážky, které budou místy při teplotách pod nula stupňů mrznoucí s tvorbou ledovky,“ uvedl ČHMÚ.

rálovéhradecký, Liberecký a Ústecký. Zbytek republiky vyjma Zlínského a Jihomoravského kraje může ledovka při mrznoucích srážkách zasáhnout od nedělních 06:00 do 15:00, Zlínský a Jihomoravský kraj o tři hodiny později.

Za studenou frontou se bude postupně teplotní inverze rozrušovat a pravděpodobnost výskytu mrznoucích srážek bude klesat. V polohách nad 500 metrů budou postupně jen sněhové srážky, podle meteorologů může napadnout i kolem pěti centimetrů nového sněhu, v nižších polohách se bude jednat o déšť se sněhem. Náledí a zmrazky se budou ojediněle vytvářet také večer a v noci na pondělí, dodal ČHMÚ.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner