Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z Babišova hnutí ANO žádá vládu o 840 dalších tabulkových míst pro Vězeňskou službu. Bezpečnostní sbor má pro příští rok získat 410 nových příslušníků a ještě o 20 více občanských zaměstnanců – například vychovatelů či speciálních pedagogů. Za požadavkem stojí především setrvalý nárůst počtu vězňů.

„Hlavním důvodem, proč ministerstvo spravedlnosti žádá o tabulková místa navíc, je narůstající populace ve věznicích,“ potvrdila mluvčí úřadu Tereza Schejbalová. „V personální oblasti nemá Vězeňská služba už prakticky žádné rezervy,“ doplnila.

Počet příslušníků Vězeňské služby se od roku 2015 neměnil navzdory tomu, že množství vězňů stoupá. Zatímco počátkem loňského roku jich bylo za mřížemi 18.658, minulý měsíc to bylo už 22.183 a odhaduje se, že koncem roku může jejich počet překročit hranici 23.000.

„Soustavné přetěžování vězeňského personálu s sebou přináší vedle fyzického a psychického vyčerpání i zvýšené riziko profesního selhání,“ konstatovali autoři důvodové zprávy. Podle nich příslušníci sboru jen za rok 2015 napracovali 200.000 hodin přesčasů.

Pelikán chce, aby příslušníků bylo příští rok 7595 a civilních zaměstnanců 4521. Výdaje na příjmy a platy členů Vězeňské služby by pak celkově činily zhruba 4,4 miliardy korun. I proto ministr při nedávném vyjednávání o podobě resortního rozpočtu pro příští rok požadoval peníze navíc.

Noví příslušníci jsou podle ministerstva potřeba i kvůli ostraze ubytovacích kapacit, které bude pro odsouzené nutné v příštím roce vybudovat vzhledem ke stávající přeplněnosti nápravných zařízení. Věznice by měly získat místo pro dalších 369 vězňů. „Navýšení počtu příslušníků je nezbytné také pro další zaměstnávání vězněných osob, především na střežení odsouzených při práci mimo areály věznic,“ vysvětlila Schejbalová.

Zvýšení stavů občanských zaměstnanců je pak podle ministerstva zapotřebí pro zkvalitnění programů zacházení s odsouzenými. Vedle 289 míst pro nové vychovatele a pedagogy by mělo vzniknout také 24 míst pro zdravotní sestry, 14 pro vězeňské kaplany a deset pro lékaře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner