Přípravou operačních prostorů začíná dnes v České republice mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016. Zúčastní se ho na 1500 vojáků ze 17 členských a partnerských států NATO. Poprvé v historii se tohoto cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, účastní i příslušníci aktivní zálohy.

Štáb cvičení bude na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou. Letová část se usluteční od 5. do 16. září. Operace podpoří ze vzduchu tři desítky letounů a vrtulníků. Letouny budou vzlétat z letišť v Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích a ze tří zahraničních letišť v Německu, Maďarsku a Británii. Vrtulníky budou startovat z vojenských výcvikových prostorů Libavá a Boletice. Společný taktický výcvik se bude odehrávat pouze ve vojenských objektech Boletice, Bechyně, Náměšť nad Oslavou a Libavá.

Cvičení Ample Strike 2016 navazuje na tradici mezinárodních cvičení Flying Rhino, Ramstein Rover a Ample Strike, která byla u náměšťské základny organizována v letech 2003–2015.

Proruská iniciativa Ne základnám, která vešla dříve ve známost odporem proti plánované výstavbě americké radarové základny v Brdech, tvrdí, že nynější cvičení Ample Strike 2016 je nezákonné a uvádí, že ho neprojednala Poslanecká sněmovna.

Armáda kategoricky odmítá, že by cvičení nebylo legální. „O legálnosti cvičení Ample Strike 2016 nemůže být pochyb. Podstatné je rozhodnutí vlády,“ uvedla Jolana Fedorková z tiskového oddělení generálního štábu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner