V chorvatském Osijeku zemřel ve věku 92 let Jakob Frank Denzinger podezřelý z účasti na zločinech spáchaných za druhé světové války. Informoval o tom o víkendu chorvatský deník Jutarnji list. Denzinger byl mimo jiné dozorcem v koncentračním táboře Osvětim, Buchenwald či Mauthausen. Ještě před dvěma lety žil v Chorvatsku poklidným životem, až v roce 2014 na něj upozornilo zvláštní oddělení německé prokuratury, které vyšetřuje válečné zločiny.

Němci tehdy údajně neposkytli důkazy o tom, že Denzinger spáchal válečné zločiny, ale spolehlivě se ví, že byl součástí nacistického vojenského aparátu, který se na masových válečných zločinech podílel. Podle právních interpretací rozsudků z norimberského procesu (1945-1946) sama tato skutečnost mohla být dostatečným důvodem k zahájení trestního stíhání. Chorvatské úřady začaly Denzingerovy aktivity vyšetřovat, k žádnému formálnímu obvinění ale za jeho života nedošlo.

Denzinger se narodil v roce 1924 v Čepinu u Osijeku a do SS vstoupil v 18 letech. Byl členem bojové jednotky SS Totenkopf (Umrlčí lebka), pak postupně dozorcem v nejméně pěti koncentračních táborech. Západní spojenci ho zajali 24. dubna 1945 ve Francii, krátce před tím, než Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Od poloviny 50. let žil ve Spojených státech a jejich občanství dostal v roce 1972. O 18 let později americká prokuratura žádala zrušení tohoto rozhodnutí s poukazem na to, že Denzinger v žádosti o udělení občanství lhal o své minulosti.

Poté co ve Spojených státech žil spokojeně jako bohatý podnikatel, poslední léta života trávil nerušeně v centru Osijeku, kde o něm sousedé neřekli křivé slovo, poznamenal chorvatský list.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner