Praha 24. května (ČTK) – Evropské politické strany a nadace asi získají možnost působit i v Česku, kandidovat ve volbách ale moci nebudou. Sněmovna to dnes schválila už v prvním kole projednávání, pravidla pro evropské strany měla platit od začátku letošního roku. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Parlament už letos o pravidlech pro evropské strany rozhodoval, ale nepřijal je. Poslanci původní vládní návrh nepřijali zejména kvůli pasáži, která umožňovala přeměnu českých politických stran na evropské. To odmítli senátoři. Podle nich by se přeměna uskutečnit nemohla, protože by česká strana nesplnila podmínky, k nimž patří třeba členství lidí z různých zemí EU ve straně. Aktuální vládní předloha kritizovanou pasáž neobsahuje, upozornil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Návrh přesto odmítl podpořit poslanec ODS Marek Benda, podle něhož tlak představuje „jeden z typických prvků násilné evropské federalizace“ a „vytváření evropských elit ještě odtrženějších od běžných občanů“.

Navrhovaný zákon vychází z evropské směrnice z roku 2014, jejímž cílem bylo usnadnit činnost evropských politických stran a nadací. Řeší zejména součinnost s unijním úřadem, u něhož se evropské strany a nadace musí registrovat. Evropským politickým stranám a nadacím je přiznána evropská právní subjektivita, která jim zajišťuje právní způsobilost a uznání ve všech členských státech.

Evropský právní status však strany a jejich přidružené nadace neopravňuje k tomu, aby nominovaly kandidáty do českých či evropských voleb. Udělení takového oprávnění zůstává v pravomoci členských států. Podle vládních údajů působí na evropské úrovni 18 politických stran, ke kterým je přidružen stejný počet nadací. Nejčastěji jsou v Belgii, Francii, Dánsku a Itálii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner