Z přípravy bombových útoků na dvě školy obvinili dánští vyšetřovatelé 16letou dívku a jejího 24letého přítele. Oba podezřelí byli zadrženi už v lednu a jsou od té doby drženi ve vyšetřovací vazbě, informovala dnes média s odvoláním na policii a prokuraturu.

Dánská televize TV2 uvedla, že dívka nedávno konvertovala k islámu. Policie ji zatkla 13. ledna a o den později také jejího přítele, který údajně dříve bojoval v Sýrii.

Obvinění bylo vzneseno v předběžném slyšení u soudu ve městě Holbaek, ležícím severozápadně od Kodaně. Prokurátor Kristian Kirk podle agentury AP sdělil, že dvojice si obstarala chemikálie a snažila se vyrobit výbušniny s úmyslem spáchat teroristické útoky proti dvěma školám, z nichž jedna je židovská. Uskutečnit tento záměr jim překazil zásah policistů.

Oba obvinění při dnešním stání prohlásili, že jsou nevinní. Nicméně soud prodloužil jejich vazbu do 30. března.

Koncem ledna poslal dánský soud v odvolacím řízení na devět let do vězení 16letou Lisu Borchovou za brutální vraždu své matky. Zabila ji na podzim 2014 se svým tehdy 28letým iráckým přítelem nožem po vzoru vražd, jaké na videích zveřejňují radikálové z Islámského státu (IS).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner