Čtvrteční debatu obou finalistů prezidentských primárek francouzské pravice vyhrál někdejší premiér a vítěz prvního kola stranického klání François Fillon. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Elabe. Fillon během rozpravy svého soka a rovněž bývalého premiéra Alaina Juppého nařkl z toho, že chce jen vylepšit současný systém. „Můj projekt je mnohem radikálnější,“ prohlásil Fillon podle agentury Reuters.

Podle ankety Elabe považuje 71 procent dotázaných konzervativních a středopravicových voličů považuje výkon Fillona za přesvědčivější než počínání Juppého. Pokud jde o průměr všech voličů nehledě na jejich politické preference, tak za vítěze debaty označilo Fillona 57 procent dotázaných.

Fillon a Juppé mají odlišné názory na řadu klíčových ekonomických a sociálních záležitostí. Fillon například navrhuje delší pracovní týden a radikální snížení počtu pracovních míst ve veřejném sektoru, což Juppé považuje za nerealistické.

„Reformy nesmí být trestem, naopak musí přinášet naději,“ řekl Juppé. Dodal, že chce upevnit francouzský sociální model.

Oba kandidáti o prezidentskou nominaci tradiční pravice se liší i v názorech na postoj k Rusku. Zatímco Juppé chce setrvat v nynějším nátlaku na Moskvu kvůli jejímu počínání na Ukrajině a v Sýrii, Fillon žádá ustoupit od protiruských sankcí a volá po spolupráci v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

První kolo primárek, které se konalo minulý týden v neděli, Fillon nečekaně vyhrál, o vítězi a tedy i prezidentském kandidátovi hlavní pravicové strany Republikáni se proto rozhodne tuto neděli. Vládní socialisty, tradiční levicovou sílu Francie, čekají primárky v lednu. Do poloviny prosince chce nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda taky bude kandidovat.

Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner