Nejméně dva ukrajinští vojáci přišli o život, osm utrpělo zranění a další byl zajat v bojích s proruskými separatisty, které opět propukly v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko.

Od propuknutí konfliktu v dubnu 2014 bylo zabito více než 9600 lidí. Příměří, dohodnutá v loňském roce, boje úplně neukončily, ale jejich intenzita zeslábla.

Od neděle však obě strany hlásí boje ve Svitlodarském oblouku, severozápadně od Debalceve a jižně od Doněcka. Podle Kyjeva se rebelové snažili vytlačit vládní jednotky z jejich pozic, naopak separatisté obvinili z útoku ukrajinskou armádu.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov dnes oznámil, že ukrajinské síly během protiútoku obsadily nové, výhodnější pozice, nehledě na ustavičné a silné ostřelování, kterému jsou ve Svitlodarském oblouku vystaveny už po čtyři dny.

Povstalci podle Kyjeva prý ztratili nejméně 25 zabitých a kolem 30 raněných. Ukrajinská strana přiznala jako vlastní ztráty nejméně osm zabitých a desítky zraněných vojáků.

Separatisté naopak obviňují z porušování příměří a intenzivního ostřelování ukrajinskou armádu, o vlastních ztrátách se však nezmínili.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner