U městského soudu v ruském pohraničním městečku Doněck pokračuje dnes druhým dnem čtení rozsudku nad ukrajinskou důstojnicí Nadijou Savčenkovou, obžalovanou z podílu na vraždě dvou ruských novinářů a z nezákonného překročení ruských hranic. Obhájci odhadují, že soudce se zatím propracoval zhruba do poloviny tlustého spisu. Ruský tisk očekává přísný verdikt, výše trestu má ale zaznít až na samém konci rozsudku.

Savčenková (34), která už třetí týden drží protestní hladovku, veškerá obvinění odmítá. Její obhájci jsou přesvědčeni, že nevinu své mandantky prokázali. Prokuratura má ale vinu Ukrajinky za prokázanou a žádá pro obžalovanou 23 let vězení, tedy jen o dva roky méně, než činí horní hranice trestu.

Savčenková podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny jako příslušnice dobrovolnické jednotky bojující na straně vládních sil navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla ale tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

Ukrajinka předem oznámila, že se proti verdiktu nemíní odvolat. Podle obhájců si tak zablokuje možnost napadnout rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva, ale Savčenková doufá, že zřeknutí se odvolání by mohlo urychlit její vydání do vlasti, zřejmě výměnou za Rusy uvězněné na Ukrajině.

Obžalovaná se dnes podle internetové listu Gazeta.ru rozzlobila, když do soudní síně nevpustili štáb české televize. „Vyhoďte ruské kamery, pusťte Čechy!“ zvolala podle reportéra.

I dnes se před přísně střeženou soudní budovou v městečku Doněck na jihozápadě Ruska, u hranic s Ukrajinou, podle agentury Unian objevilo několik desítek demonstrantů požadujících co nejpřísnější potrestání Ukrajinky. „Vrazi patří do vězení“ a „Savčenková je válečný zločinec“, stálo v ruštině a angličtině na plakátech, s kterými demonstranti pózovali před fotoreportéry.

Kyjev a západní státy požadují propuštění Savčenkové. Minulý týden se na summitu EU k těmto výzvám přidal i předseda Evropské rady Donald Tusk. Kreml až dosud tyto výzvy ignoroval a tvrdil, že do práce nezávislých soudů nikdo nesmí zasahovat. Tisk ale spekuluje, že po vynesení přísného rozsudku by mohlo dojít k výměně Savčenkové a dalších uvězněných Ukrajinců za Rusy, zajaté ukrajinskými vojáky na východě Ukrajiny, popřípadě za zmírnění sankcí proti Rusku.

Jeden z trojice obhájců, Mark Fejgin, dnes oznámil, že se ve snaze dosáhnout osvobození své klientky obrátil na pracovní skupinu OSN pro protiprávní věznění, jakož i ke zmocněnci OSN pro lidská práva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner