S výjimkou podnikatele Daniela Ježka, který je od dnešní noci ve vazbě, byli všichni obvinění v dotační kauze ROP Severozápad propuštěni. ČTK to dnes řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Další informace k případu nyní podle ní zastupitelství poskytovat nebude. Celkem 24 lidí je obviněných z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi. Jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Během posledních dvou dnů policie vyslechla většinu obviněných. Podle informací České televize se jí nepodařilo zadržet bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka, který je údajně v zahraničí.

Někdejší vlivný člen ODS Ježek skončil ve vazbě kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky. „Ostatní obvinění byli ze zadržení propuštěni,“ řekla ČTK Bradáčová. Žalobci žádali pro někdejšího vlivného člena ODS Ježka vazbu i kvůli obavám z útěku, s tím se ale soud neztotožnil. Další z obviněných Petr Kušnierz, bývalý ředitel ROP Severozápad, označil Ježka za toho, kdo o projektech rozhodoval. Kušnierze policie od prosince stíhá kvůli poškozování zájmů Evropské unie, nová obvinění s jeho kauzou zřejmě souvisí.

Ze seznamu obviněných, který má ČTK k dispozici, plyne, že velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad. Tvořili jej politici Ústeckého a Karlovarského kraje.

Mezi obviněnými jsou i bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (všichni ČSSD) nebo ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS).

ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

Postupně byli v kauzách kolem ROP Severozápad obviněni ředitelé úřadu, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let do vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner