Přinejmenším 18 migrantů, včetně několika dětí, zahynulo dnes při potopení lodi směřující z tureckého pobřeží na řecký ostrov Lesbos. Informovala o tom agentura AFP. Nehodu způsobily hlavně špatné povětrnostní podmínky.

Přetížená loď se potopila za úsvitu nedaleko tureckého městečka Bademli, odkud migranti na cestu do Evropy vyrazili. Vzdálenost z tureckého břehu na ostrov Lesbos tu přitom činí pouhých 15 kilometrů. Nehodu podle turecké agentury Dogan způsobilo s největší pravděpodobností špatné počasí.

Agentura AFP původně informovala o osmi mrtvých včetně šesti dětí. Kolik dětí je mezi nově uváděnými 18 oběťmi, agentura neuvádí. Národnost mrtvých zatím není známa.

Navzdory zhoršeným povětrnostním podmínkám v zimním období se běženci na nebezpečnou cestu přes Egejské moře do Evropy stále vydávají, i když oproti letním měsícům se jejich počet snížil. Vzhledem k poklesu poptávky pašeráci podle AFP nyní nabízejí své služby za 500 dolarů na osobu (asi 12.300 Kč). V létě to bylo ještě 1200 dolarů (29.600 Kč).

Lodní neštěstí jsou v Egejském moři nyní téměř na denním pořádku. Ve středu zahynulo východně od řeckého ostrova Farmakonisi 13 lidí, včetně sedmi dětí. V úterý u ostrova Samos utonulo osm dospělých a tři děti.

Egejské moře mezi Tureckem a Řeckem se letos stalo hlavní trasou pro migranty mířící do Evropy. Celkem jich na kontinent podle úterní zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo už více než milion, téměř 3700 lidí při cestě zahynulo. Zhruba 818.000 lidí připlulo do Evropy přes Řecko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner