Etiopská vláda vyhlásila dnes s okamžitou platností výjimečný stav. Premiér Hailemariam Desalegn v televizi oznámil, že toto opatření bylo přijato s cílem zastavit násilnosti, které už týden sužují zemi, zejména stát Oromia, a vedly k úmrtím a značným škodám. V úterý má v rámci své třídenní cesty do Afriky do Addis Abeby přiletět německá kancléřka Angela Merkelová.

„Na prvním místě je pro nás bezpečnost občanů. Kromě toho chceme skoncovat se škodami, kterými trpí infrastrukturní projekty, vzdělávací instituce, zdravotní střediska a správní a soudní budovy,“ prohlásil podle agentury AP předseda vlády. „Nedávný vývoj ohrožuje jednotu národa,“ dodal.

Zároveň slíbil, že výjimečný stav „neporuší základní lidská práva zakotvená v etiopské ústavě“ a „nedotkne se ani diplomatických práv uvedených ve vídeňské konvenci“.

V Oromii propukly minulý víkend nové protivládní protesty provázené násilnostmi. Demonstranti v tamních městech zapalovali automobily i vládní budovy a policie je rozháněla slzným plynem i ostrou střelbou. O život přišly desítky lidí.

Protivládní protesty provázené násilnostmi pokračují podle agentury AP i v neděli. Protestující blokují řadu přístupových cest do hlavního města Addis Abeby a na ty, kteří chtějí projet, útočí lidé z okolních křovisek kamením.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner