V hlavním městě středoafrického státu Gabon vypukly po oznámení výsledků sobotních prezidentských voleb nepokoje. Opoziční vůdce Jean Ping vyzval znovuzvoleného prezidenta Aliho Bonga k odstoupení, které je podle něho jedinou cestou z krize. Při útoku vládních sil na sídlo opozice zemřeli dva lidé a mnoho bylo zraněno, uvedl Ping podle agentury Reuters.

Další nepokoje zasáhly hned ráno nejméně devět předměstí metropole Libreville. Obyvatelé hlavního města uvedli, že jim byl znepřístupněn internet. Ještě dříve přestaly fungovat sociální sítě Twitter a Facebook.

Násilnosti propukly v reakci na středeční oznámení volební komise, že volby těsně vyhrála dosavadní hlava státu Bongo. Neúspěšný protikandidát Ping ale výsledky opakovaně zpochybnil. „Jediným řešením je, že Bongo uzná prohru, neboť byl poražen,“ řekl Ping francouzské televizi BFM TV.

Napadnout regulérnost voleb u ústavního soudu nehodlá, protože tribunál je podle něj poplatný vládnoucí straně, stejně jako volební komise.

Ping již dříve vyzval ostatní státy, aby pomohly ochránit obyvatele jeho země. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová prohlásila, že Gabon se dostal do hluboké krize a že je nutné ověřit výsledky hlasování z jednotlivých volebních místností. Vyzvala rovněž ke klidu a dodala, že EU je v kontaktu s africkými partnery s cílem podpořit mírové řešení konfliktu.

Gabonský ministr vnitra ve čtvrtek oznámil, že úřady za poslední dva dny násilností zatkly na 1100 lidí, z toho kolem 800 v hlavním městě Libreville. Zhruba 300 osob bylo zatčeno v dalších regionech země. Ministr vnitra také uvedl, že protestující použili granáty a automatické pušky AK-47. Podle ministra zemřeli při nepokojích tři lidé.

Vláda tvrdí, že bezpečnostní složky se zaměřily na ozbrojené kriminálníky, kteří předtím podpálili budovu parlamentu.

Ping řekl, že vojenské a policejní síly napadly sídlo jeho strany kolem jedné hodiny ráno místního času. Sídlo bombardovaly vrtulníky a pak zaútočily pozemní jednotky. Ping v sídle strany v tu dobu nebyl.

Podle agentury AP, která se odvolává na místní obyvatele, byly nad městem vidět plameny a kouř, vzplála auta v ulicích před budovou Národního shromáždění. Demonstranti v několika dalších částech města zdemolovali nákupní centrum, vydrancovali banku a podpálili několik budov, včetně budovy, která patří místopředsedovi vlády.

Gabon je jedním z nejbohatších afrických států a bývalou francouzskou kolonií těžící ropu a dřevo. Ali Bongo a jeho otec Omar vládli zemi posledních téměř 50 let.

„Hluboké znepokojení“ nad současnou situací v Gabonu vyjádřil francouzský prezident François Hollande, který v prohlášení vyzval všechny strany k rozvaze a zastavení násilností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner