Velkou demonstraci na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina uspořádalo dnes čečenské vedení v metropoli autonomního Čečenska Grozném. Podle agentury TASS se v centru města sešly tisíce lidí, televizní stanice Groznyj TV tvrdí, že účastníků je kolem milionu.

Podle televize se mítink na podporu politiky Putina a vůdce Čečenské republiky Ramzana Kadyrova koná pod hesly „Jsme pro Rusko“, „Jsme pro Vladimira Putina“, „Jsme pro Ramzana Kadyrova“ a „V jednotě je naše síla“. Účastníci prý chtějí vyjádřit znepokojení nad „stupňováním informační války proti Rusku ze strany takzvaných liberálních sdělovacích prostředků“.

Vládce Čečenska Kadyrov, který patří k Putinovým nejradikálnějším stoupencům, vyvolal v polovině ledna pozdvižení, když při setkání s novináři v Grozném označil opoziční politiky za „nepřátele lidu“ a „zrádce, kterým není nic svaté“. Dožadoval se, aby byli postaveni před soud, přičemž poznamenal, že za dob komunistického diktátora Josifa Stalina se „nepřátelé lidu“ a „zrádci“ obvykle stříleli.

Obhájci lidských práv a veřejní činitelé označili tyto výroky za nepřijatelné pro právní stát a vyzvali Kadyrova, aby odstoupil. Tvrdě reagovala podle agentury Interfax zejména ruská ombudsmanka Ella Pamfilovová. Rada pro lidská práva, působící při ruském prezidentovi, slíbila, že zajistí odbornou analýzu Kadyrovových výroků a její výsledky předá Putinovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner