V Hodoníně se rozpadla koalice složená z hnutí ANO, KSČM a Změny. Oznámil to dnes předseda hodonínského ANO Milan Lúčka. Podle něj se bude jednat o nové koalici, která by mohla mít podobu ANO, Změny, ČSSD a uskupení Pozitivně pro Hodonín dohromady s KDU-ČSL. V koalici by však za ANO nebyla exstarostka Milana Grauová ani bývalý místostarosta Vojtěch Salajka, které v úterý odvolalo zastupitelstvo, ani zastupitel Roman Filip, doplnil Lúčka.

Zastupitelé Hodonína v úterý na návrh Strany svobodných občanů hlasovali o odvolání starostky a tří místostarostů. Nakonec skončila ve funkci starostka Grauová z ANO, Salajka i místostarosta za KSČM Ján Lahvička. Jediný, koho zastupitelé neodvolali, byl místostarosta Vítězslav Krabička (Změna), který nyní vede radnici.

Podle odvolané starostky Grauové stály za rozpadem koalice a jejím odvoláním problémy uvnitř hnutí ANO. „Roztříštili jsme se a myslím si, že někteří členové měli vyšší ambice, než jakých dosáhli. To je původcem všech problémů,“ doplnila Grauová. Novým starostou by podle ní mohl být právě Lúčka. „Určitě bychom byli za hnutí ANO rádi, kdyby nám připadla pozice starosty. Zatím je ale vše v jednání,“ dodal Lúčka.

Hodonín je politicky nestabilní město, protože se už v minulém volebním období čtyřikrát rozpadla koalice a vystřídali se tři starostové. Nejprve to byl Jiří Mráka (ČSSD), později Igor Taptič (Nezávislí) a pak ho vystřídala Grauová, která kvůli přijetí postu starostky odešla z ODS. V čele města byla od května 2013. V loňských volbách kandidovala za hnutí ANO. Zastupitelé ji zvolili starostkou za ANO 25. listopadu.

Komunální volby v Hodoníně vyhrálo hnutí ANO, které získalo osm mandátů mezi 31 zastupiteli. KSČM jich má pět stejně jako ČSSD. Čtyři mandáty získala Změna stejně jako Pozitivně pro Hodonín v koalici s lidovci, tři zastupitelé jsou za Nezávislé a dva za Stranu svobodných občanů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner