Země Střední Ameriky a Spojené státy řeší případy několika Syřanů, kteří byli zadrženi s kradenými a padělanými řeckými pasy. Podle zahraničních médií ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měli něco společného s terorismem, jak se úřady obávaly. U mnohých je také nejasné, zda měli namířeno do USA.

Agentura Reuters informovala, že pět Syřanů s falešnými řeckými pasy bylo tento týden zadrženo v Hondurasu. Honduraské úřady kromě toho zabránily ve vstupu do země další takové osobě už minulý týden. Kostarické ministerstvo zahraničí pak dnes informovalo, že v Kostarice byla zadržena Syřanka cestující na falešný řecký pas.

Honduraské úřady ve středu uvedly, že naposledy zadržená pětice měla namířeno do USA. Nejmenovaný americký vládní zdroj však Reuters řekl, že mířili za prací do sousední Guatemaly a že se dosud neobjevily informace o tom, že by byli napojeni na terorismus. Údajně pocházejí z měst Homs a Hasaká a je jim mezi 19 a 30 lety. Podle honduraských úřadů jde většinou o studenty, kteří opustili svou zemi v naději, že se jim podaří uprchnout do Spojených států.

Muži byli zadrženi v úterý na letišti v honduraské metropoli Tegucigalpě, kam přiletěli z Kostariky. Zadrženi byli na základě výzvy Interpolu kvůli falešným pasům.

Podobné případy se ve středoamerických zemích začaly množit v posledních dnech, po pařížských atentátech, na nichž se zřejmě podílel nejméně jeden radikál, jenž se vmísil mezi uprchlíky zaregistrované v Řecku. Například v Hondurasu šlo o vůbec první případy ilegálního vstupu Syřanů od roku 2010, kdy si země začala vést takové záznamy.

V bývalé nizozemské kolonii Svatý Martin byli v sobotu zadrženi tři Syřané, kteří přiletěli z Haiti na falešné řecké pasy. Také v Paraguayi policie v neděli zadržela Syřana s kradeným řeckým pasem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner