Tisícovka lidí dnes večer protestovala v centru Hradce Králové proti zvolení poslance za KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sboru (GIBS). Před listopadem 1989 zasahoval proti protirežimním demonstracím. Lidé protestovali i proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který je stále veden ve svazcích StB jako agent a je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu v souvislosti s farmou Čapí hnízdo.

Na transparentech účastníků protestního shromáždění se objevily například nápisy: „Ne Ondráček, ne Babiš“, „Nejsme blbci, Andreji“ či „Nikdy zpět! Ne StB, ne KSČM“. Někteří podepsali petici za novou volbu předsedy komise, archy s podpisy by ve středu měli organizátoři doručit do Sněmovny.

„Dovolte mi, abych vám poděkoval za vaši účast na tomto setkání. Hradec Králové je ostrůvkem naděje! Přeju si, aby toto shromáždění dodalo odvahu, že zkoušku naší generace zvládneme. A i proto je důležité si připomínat, že mlátička od jaktěživa patřila do stodoly a zloděj do vězení,“ řekl davu jeden z řečníků ředitel Paměti národa východní Čechy Tomáš Heller. Projekt Paměť národa dokumentuje a oživuje příběhy 20. století.

„Současná doba nám intenzivně ukazuje, že největší hrozbou, které čelíme, není vzedmutí populistických a xenofobních sil, ale ztráta historické paměti, zneužívání základních pojmů, jako je svoboda a demokracie, a s tím spojená relativizace hodnot,“ řekl Heller. Podle odhadů organizátorů se protestu na Masarykově náměstí v Hradci Králové shromáždilo přes 1300 lidí.

Komunistického poslance a zastupitele Královéhradeckého kraje Ondráčka v pátek zvolilo do čela komise GIBS 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů. Kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím. V roce 1989 dokonce o zásahu proti demonstrantům mluvil v tehdejší prorežimní televizi. Od své minulosti u SNB a Veřejné bezpečnosti se doposud nedistancoval.

Podobné protesty jako v Hradci se dnes večer konaly také v dalších městech, například v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni nebo v Liberci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner