Dillí 1. června – Indický ministr obrany a financí Árun Džaitlej bagatelizoval vliv loňského stažení části bankovek s vysokou nominální hodnotou na čtvrtletní zpomalení indické ekonomiky. Tempo růstu hospodářství Indie se v prvním kvartále snížilo na 6,1 procenta ze sedmi procent v posledním čtvrtletí roku 2016 a překvapilo nezávislé analytiky. Ministr argumentoval vývojem za celý fiskální rok 2016 až 2017, který skončil v březnu a který prý byl s růstem 7,1 procenta „velmi slušný“. Džaitlej to podle agentury Reuters uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Třetí největší asijská ekonomika rostla ještě ve třetím čtvrtletí roku 2016 před stažením některých bankovek tempem 7,3 procenta. „Věřím, že za současné globální situace je sedmi až osmiprocentní růst, což je nyní indická norma, velice slušný,“ uvedl indický ministr. Dodal, že zrychlení tempa růstu si slibuje i od zavedení nové daně ze zboží a služeb plánované od 1. července.

Indická vláda v listopadu zrušila dvě bankovky s nejvyšší nominální hodnotou – 500 a 1000 rupií (asi 180 a 360 korun). Chce tak bojovat proti korupci a obcházení placení daní. Kritici vlády jsou přesvědčeni, že proces rušení bankovek je nezvládnutý a vrhá indickou společnost s více než miliardou lidí do chaosu. V hotovosti se v Indii uskutečňuje 80 až 90 procent transakcí.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner