Dvanáct lidí bylo zatčeno v jižní Indii, protože nepovstali při státní hymně hrané na mezinárodním filmovém festivalu. S odvoláním na policii to dnes uvedla agentura AP. Pondělní zatčení diváků následuje poté, co indický nejvyšší soud koncem listopadu rozhodl, že v každém kině v zemi musí být před promítáním filmu hrána indická hymna a diváci mají povinnost při jejích tónech stát.

Všech 12 zadržených lidí jsou občané Indie. Zatčeni byli při dvou různých incidentech na filmovém festivalu, sdělil policejní inspektor města Tiruvanantapuram, které je metropolí státu Kérala. Zadržení byli propuštěni na kauci.

Podle dobrovolníků, kteří pomáhali s organizací filmového festivalu v Kérale, zmíněných 12 lidí odmítlo při hymně povstat i přes opakované výzvy.

Jedním ze zadržených byl Viníš Kumár, který listu Indian Express řekl, že v kině byla strkanice o místa. „Kdybychom neseděli na sedadlech, určitě bychom o ně přišli,“ prohlásil Kumár. Dodal, že při hymně u předchozích filmů promítaných týž den na festivalu stál.

V neděli bylo osm lidí zmláceno pravicovými aktivisty za to, že nepovstali, když v kině v jihoindickém městě Čennaí hrála hymna, uvedla policie.

Počet nacionalistických útoků v Indii podle AP vzrostl od nástupu Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího k moci v polovině roku 2014. BJP je hinduistickou nacionalistickou stranou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner