Nejnebezpečnější známý australský přívrženec hnutí Islámský stát byl zabit při americkém leteckém úderu v Iráku. Oznámila to podle agentury AP australská vláda. Čtyřiadvacetiletý Neil Prakash vyznával buddhismus, než v roce 2012 konvertoval k islámu a o rok později odcestoval do Sýrie.

Bývalý rapper z australského Melbourne se pak začal objevovat v náborových videonahrávkách IS, byl spojován s plány na několik teroristických útoků v Austrálii a vybízel takzvané osamělé vlky k útokům na Spojené státy.

„Prakash byl nejnebezpečnějším Australanem zapojeným do ISIL na Blízkém východě,“ prohlásil podle agentury AP australský ministr spravedlnosti George Brandis, který přitom použil jednu ze zkratek teroristické organizace IS.

Spojené státy smrt Prakashe potvrdily, stejně jako úmrtí sestry patnáctiletého australského školáka, který v říjnu v Sydney zastřelil policistu a poté byl zabit jeho kolegy. Jeho sestra byla zabita se svým manželem v dubnu při americkém leteckém úderu v Sýrii. Dvojice verbovala zahraniční bojovníky pro Islámský stát a podněcovala k úderům proti zájmům Západu, řekl také Brandis.

Pod vlajkou Islámského státu bojuje podle oficiálních odhadů na Blízkém východě zhruba 110 Australanů, prohlásil ministr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner