Turecká policie dnes násilím zasáhla proti stovkám demonstrantů, kteří v Istanbulu vyjadřovali nespokojenost s postupem vládních sil na jihovýchodě země, kde Turecko bojuje s kurdskými rebely. Armáda od středy zasahuje proti Straně kurdských pracujících (PKK), při ofenzivě už zemřelo na 100 lidí. Při dnešním protestu byly podle agentury Reuters zatčeny nejméně dvě osoby.

Policejní těžkooděnci proti demonstrantům použili slzný plyn a pronásledovali je před zraky zaskočených turistů do vedlejších ulic centra Istanbulu. I někteří z turistů byli podle agentury AP nuceni použít citrony či kyselé nápoje, aby neutralizovali účinek slzného plynu.

Při jiné demonstraci v istanbulské čtvrti s početnou kurdskou menšinou pak podle svědků většinou mladí protestující házeli po policistech kameny.

Turecké bezpečnostní síly během čtyř dnů zabily na jihovýchodě země už více než 100 příslušníků zakázané PKK. Masivní operace se účastní zhruba 10.000 vládních vojáků, podporovaných těžkou technikou. Akce se soustředí na oblasti kolem měst Cizre a Silopi u hranice se Sýrií. V obou městech platí zákaz vycházení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner