Tureckým městem Istanbul dnes otřásly dva útoky, během nichž zemřeli nejméně tři lidé. Dva útočníci, muž a žena, ráno spustili palbu na budovu amerického konzulátu, nikoho ale nezranili. Oběti na životech a zraněné si naopak vyžádal bombový útok na istanbulskou policejní stanici, kde podle agentury Anadolu během následné přestřelky s policisty zemřeli tři lidé včetně policejního pyrotechnika. Další čtyři policisté zahynuli při bombovém útoku na jihovýchodě Turecka poblíž hranic s Irákem a Sýrií.

Americký konzulát ve čtvrti Sariyer na severu Istanbulu se dostal pod palbu dnes ráno. Útočníci bezprostředně po činu utekli, policie poté celou oblast uzavřela. Ženu, která na zastupitelský úřad údajně pálila, se podařilo zadržet v jednom z blízkých domů. Podle agentury Dogan utrpěla žena při přestřelce s policií zranění.

Incident u budovy amerického úřadu se odehrál jen několik hodin po nočním bombovém útoku na policejní stanici ve čtvrti Sultanbeyli. Podle oficiální zprávy u stanice vybuchlo auto naložené trhavinou, při explozi bylo zraněno deset lidí včetně tří policistů. Agentura Anadolu uvedla, že u požárem poškozené třípatrové budovy se později strhla přestřelka, během níž byli zabiti dva útočníci. Policejní pyrotechnik podlehl svým střelným zraněním v nemocnici.

Čtyři mrtvé policisty si vyžádal i bombový útok poblíž města Silopi v provincii Şirnak na jihovýchodě Turecka. Oblast u hranic se Sýrií a Irákem obývají převážně Kurdové, v poslední době tam docházelo k častým násilným střetům mezi policisty a kurdskými extremisty.

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil. Stanice CNN Türk ale uvedla, že vyšetřovatelé prozatím vycházejí z předpokladu, že za útoky v Istanbulu mohou stát ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS). Na turecké bezpečnostní složky se v poslední době intenzivně zaměřují také bojovníci zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecko se nyní nachází ve stavu zvýšené pohotovosti poté, co v červenci spustilo kampaň proti terorismu. Ta zahrnuje letecké údery proti bojovníkům Islámského státu v Sýrii i proti kurdským ozbrojencům na severu Iráku.

Spojené státy v neděli rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka, aby se připojily ke koalici bojující proti radikálům z Islámského státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner