Jeruzalém/Káhira 10. dubna (ČTK) – Izrael dnes uzavřel hraniční přechod Taba do Egypta. Podle izraelských úřadů tam hrozí další teroristický útok. Izraelcům dnes začne týdenní svátek pesach, o němž se s oblibou přesouvají na egyptský Sinajský poloostrov. Při dvou teroristických útocích spáchaných na severu Egypta v neděli zahynulo přes 40 lidí.

Přechod Taba bude pro Izraelce uzavřen nejméně do 18. dubna, kdy pesach skončí. Jeho další provoz bude záviset na bezpečnostní situaci.

Krátce po ohlášení uzávěry Taby dopadla v izraelské vesnici v blízkosti Pásma Gazy raketa vypálená ze Sinaje. Zasáhla skleník a nikoho nezranila. Incident vyšetřuje armáda.

Přechod Taba je v provozu od roku 1982 a naposledy byl, rovněž kvůli teroristické hrozbě, uzavřen v roce 2011.

Izraelský protiteroristický úřad už v neděli vyzval Izraelce, aby se tentokrát o pesachu výletů na Sinaj vzdali. Na Sinajském poloostrově působí odnož Islámského státu, která se k nedělním útokům v Egyptě přihlásila. Úřad také vyzval všechny Izraelce, kteří už na Sinaji jsou, aby se vrátili.

Letos si dovolenou na Sinajském poloostrově dopřálo 17.000 Izraelců. Podle televize Channel 2 se tam o letošním pesachu chystaly další tisíce lidí.

 

Název svátku pesach – vyhnout se – připomíná boží trest nad Egypťany za to, že nechtěli propustit Židy z otroctví. Při poslední morové ráně, kterou Bůh na Egypt seslal, se rozhodl pozabíjet prvorozené děti Egypťanů, avšak ušetřit židovské rodiny. Faraon pak přestal vzdorovat a Židy nechal odejít. Tento útěk byl ale tak rychlý, že chléb připravovaný na cestu nestačil vykynout.

Vymetání chamecu, kvašeného jídla, je před svátkem důsledné a týká se rovněž armády. Server Ynet napsal, že vojáci pod dohledem rabinátu čistili své tanky, které jsou často jejich druhým domovem. „Vojáci tam mají skrýše s jídlem, musí se najít veškeré zbytky chleba a svačin. Skupina z rabinátu vojákům pomáhá vymést tank po tanku,“ řekl rabín dělostřelectva Jaakov Dadon.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner