Muž ozbrojený nožem pozabíjel dnes ve východním Japonsku v zařízení pro duševně nemocné 19 lidí a 25 dalších zranil. Podle policie je 20 ze zraněných ve vážném stavu. Stanice BBC oznámila, že podobný útok se v Japonsku, považovaném za jednu ze nejbezpečnějších zemí světa, nestal několik desetiletí. Útočníkem je bývalý zaměstnanec ústavu, který byl v minulosti sám hospitalizován kvůli úmyslu pozabíjet mentálně postižené.

Podle agentury AP 26letý Satoši Uemacu pravděpodobně spáchal svůj čin z nenávisti. V zařízení, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. V únoru byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí. V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

V dopise Uemacu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl „oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce“. „Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti,“ uvedl Uemacu.

Judži Kuroiwa, guvernér prefektury Kanagawa, kde k tragédii došlo, se omluvil, že nereagoval na tato varování a katastrofě nedokázal předejít. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga označil událost za „šokující incident, který má mnoho nevinných obětí“.

V zařízení, kde Uemacu zaútočil, bylo 160 pacientů s mentálním i jiným postižením. Uemacu se do zařízení v malém městě Sagamihara, ležícím asi 40 kilometrů jihozápadně od metropole Tokia, dostal rozbitým oknem. Na místě byl osmičlenný personál, obětem, mezi nimiž je devět mužů a deset žen, bylo od 19 do 70 let. Uemacu je během 40 minut usmrtil ve spánku.

Podle místních médií personál zařízení zavolal na policii dnes ve 2:30 ráno místního času (v pondělí v 19:30 SELČ) a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž později sám odjel autem na policii a vydal se jí. Podle některých zdrojů měl v tu chvíli u sebe kuchyňské a další nože potřísněné krví a policistům oznámil: „Udělal jsem to“.

Kriminolog Jasujuki Deguči prohlásil, že Uemacuovo jednání je typické pro zločince, který je plný zloby a snaží se pomstít. Svůj čin totiž očividně plánoval a poté se sám vydal policii. „Netoužil po ničem jiném než dosáhnout svého cíle,“ konstatoval Deguči.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné kromě jiného proto, že tato země má velmi přísné zákony a téměř žádný civilista nemá ke zbrani přístup, uvedl server BBC. Podle počtu mrtvých je dnešní útok nejtragičtější od konce druhé světové války. V roce 2001 ubodal duševně nemocný muž ve škole osm dětí, roku 2008 vjel muž automobilem do tokijské nákupní zóny a pak ubodal sedm lidí. Roku 1995 zaútočila náboženská sekta Óm šinrikjó v tokijském metru sarinem. Zemřelo tehdy 13 lidí a přiotrávilo se více než 5000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner