Berlín 29. listopadu (ČTK) – Na prorůstovou politiku a rozpočtovou konsolidaci chce německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová naléhat v nadcházejících koaličních jednáních se sociálními demokraty (SPD). Šéfka německé vlády to řekla ve videoposelství adresovaném dnešnímu zasedání svazu zaměstnavatelů v Berlíně.

Merkelová slíbila, že při rozhovorech o vytvoření vlády bude usilovat o to, aby se Německo ubíralo směrem příznivým pro hospodářský růst. To podle ní znamená navázat na politiku konsolidace rozpočtu a prorůstových investic. „To pro mě bude směrodatné v nadcházejících rozhovorech s SPD,“ slíbila kancléřka.

„Německo a Evropa potřebují stabilitu,“ zdůraznila Merkelová. Nadále důležitý je podle ní také cíl udržet mimomzdové náklady (například sociální a zdravotní pojištění) pod hranicí 40 procent nákladů práce. Kromě toho vyjádřila naději, že Německo může dosáhnout „tak ambiciózního cíle, jako je plná zaměstnanost“.

Merkelová, šéf sesterské Křesťanskosociání unie (CSU) Horst Seehofer a předseda SPD Martin Schulz se mají ve čtvrtek sejít u prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, aby jednali o možnostech pokračování stávající velké koalice poté, co v noci z 19. na 20. listopadu ztroskotala jednání o dosud nevyzkoušené koalici mezi CDU/CSU, liberální FDP a Zelenými.

SPD po zářijových volbách do Spolkového sněmu původně oznámila odchod do opozice. Po krachu jednání o takzvané „jamajské“ (černo-žluto-zelené) koalici ale druhá nejsilnější strana, tedy SPD, rozhovory o podobě příští německé vlády připouští.

Předseda SPD, bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, dnes na zasedání svazu zaměstnavatelů prohlásil, že Evropa potřebuje společného ministra financí a samostatný rozpočet eurozóny v zájmu podpory investic.

„Pokud chceme, aby Evropa zůstala dlouhodobě silná, pak jí také musíme umožnit konat a postarat se o to, aby lidé poznali hmatatelný rozdíl v jejichž životech,“ prohlásil Schulz. K dosažení takového cíle Evropa podle něj potřebuje rozpočet eurozóny pro větší investice a společného ministra financí. Podpořil tak návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu eurozóny.

Merkelová už dříve hovořila o tom, že Evropa potřebuje „fiskální kapacitu“, která by tlumila nepředvídatelné ekonomické krize, které jsou mimo kontrolu jednotlivých zemí. V tom s ní souhlasili i Zelení, FDP naopak byli proti vytvoření takové fiskální kapacity.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner