V noci na dnešek zahájila Saúdská Arábie, společně se svými spojenci, vojenskou akci proti jemenským povstalcům. Bombardování se podle agenturních informací účastní zhruba stovka letadel, do pozemní akce bylo vysláno přes sto padesát tisíc vojáků. Podle velvyslance Saúdské Arábie v USA je účelem útoku ochrana a podpora legitimní vlády.

Proti akci, do které se zapojily kromě Saúdské Arábie i Spojené arabské emiráty, Maroko, Kuvajt, Jordánsko, Súdán, Katar a Bahrajn, se ale postavil Írán. „Útoky pod vedením Saúdské Arábie by měly okamžitě přestat. Porušují suverenitu Jemenu. Uděláme vše pro to, abychom situaci v Jemenu dostali pod kontrolu,“ řekl ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf agentuře ISNA. Podle jeho slov povede vojenská akce pouze ke zbytečnému zabíjení.

První letecké údery se podle agentury AP uskutečnily v oblasti Saná. Za cíl měly především základy pod kontrolou rebelujících povstalců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner