Při leteckém bombardování v severním Jemenu dnes byla zasažena nemocnice. Podle místních zdrojů citovaných agenturou Reuters přišlo o život sedm osob a 13 lidí bylo zraněno. Nálet podnikla arabská kolice, kterou vede Saúdská Arábie a jež bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům. Podle Reuters zasaženou nemocnici provozovala organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Zdravotníci po dnešním útoku v severní provincii Hadždža nemohli rychle evakuovat zraněné, protože nad nemocnicí stále přelétávala letadla a nebylo jasné, zda útok skončil.

MSF o víkendu upozornila na sobotní nálet na školu v sousední provincii Saada, kde přišlo o život deset dětí. Koalice ale tvrdí, že tento útok mířil na výcvikové středisko povstaleckých šíitů.

Jemenský konflikt trvá od podzimu 2014. Loni do něj vstoupila arabská koalice ve snaze pomoci legitimní jemenské vládě vytlačit šíity z dobytého území, což se podařilo jenom částečně. Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které nepřinesly ukončení sporu.

Saúdskoarabská tisková agentura SPA dnes oznámila, že král Salmán nařídil vyplatit navíc měsíční mzdu vojákům, kteří se účastní operací v Jemenu. Nařízení se týká zaměstnanců ministerstev vnitra a obrany a také členů národní gardy.

V Jemenu zahynulo několik desítek saúdskoarabských vojáků. Agentura AFP připomíná, že král nařídil zvýšení platu vojáků v době, kdy země čelí nebývalému deficitu ve výši odpovídající 80 miliardám eur (2,2 bilionu korun).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner