V Jeseníkách dnes začne nejtěžší armádní přebor Winter Survival. Své síly při náročném přesunu v horách přijede poměřit pět desítek vojáků z Česka i zahraničí. Poprvé mezi nimi budou také Slovinci. Čeká je zdolávání ledopádu, lezení po skalách či záchrana lidí v lavině. Za čtyři dny by měli po horách absolvovat 60 až 80 kilometrů, dvě noci z toho budou spát pod širým nebem. Závod s názvem Winter Survival, který podle pořadatelů nemá ve světě obdoby, kvůli náročnosti vzdá každoročně několik týmů.

Slavnostní zahájení má být odpoledne na Ovčárně, hned poté se vydají vojáci do terénu. Pohybovat se budou v prostoru západně od Vrbna pod Pradědem, v oblasti Videlského sedla a pod Švýcárnou. Extrémně obtížného závodu se letos kromě českých borců a Slovinců zúčastní také příslušníci speciálních horských jednotek z Německa a Rakouska.

Pořadatelé pro ně po delší době připravili například náročné zdolávání ledopádu či vyhledávání lidí v lavině pod Petrovými kameny. Prokázat budou muset svou orientaci v terénu, ale i poskytnutí první pomoci zraněným vojákům při výbuchu granátu na chatě.

Závod se letos bude konat podvaadvacáté, každoročně se odehrává na jiných místech Hrubého Jeseníku a jeho ráz se mění i podle počasí. Loni armádní přebor vyhráli opět vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner