Jihokorejské státní zastupitelství dnes obvinilo důvěrnici prezidentky Pak Kun-hje na základě podezření, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení. Kvůli skandálu kolem Čche Son-sil v sobotu už počtvrté demonstrovaly v metropoli Soulu proti Pak Kun-hje tisíce Jihokorejců, informovala agentura AP.

Prokuratura začala také chystat výslech prezidentky kvůli podezření, že umožnila své dlouholeté přítelkyni zasahovat do státních záležitostí a získat jmění nezákonnými prostředky.

Čche nemá žádnou exekutivní ani poradní funkci. Kromě ní obvinila prokuratura dnes ale také dva bývalé poradce prezidentky, kteří se údajně podíleli na nekalostech. Trojice je podezřelá mimo jiné z toho, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které ovládali.

Kvůli politickému a finančnímu skandálu protestují několik týdnů v Soulu i jiných korejských městech statisíce lidí. Požadují především rezignaci prezidentky, jejíchž chování podle nich podkopává demokracii v zemi.

Minulou sobotu na protest přišlo podle pořadatelů až milion lidí, tuto sobotu hovořili o 450.000 účastnících. Podle policie tuto sobotu v Soulu demonstrovalo 170.000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner