V jižních Čechách dnes naměřili meteorologové na stanicích, které sledují počasí aspoň 30 let, deset rekordních teplot. Nejtepleji – 32,6 stupně – bylo v Českých Budějovicích. Dnes večer hrozí v Jihočeském kraji bouřky i přívalové srážky. ČTK to řekla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„Na stanicích, které mají alespoň padesátiletou řadu měření, padlo sedm rekordů,“ dodala Augustinová. Pět překonaných rekordů je z roku 2005: v Českých Budějovicích 32,6 stupně (dosavadní hodnota 30,7), v Třeboni bylo 32,3 stupně (31,1) a v Táboře 32,2 stupně (31,6). V Nadějkově na Táborsku byla teplota vyšší o jednu desetinu, dosáhla 29,1 stupně. V Churáňově na Prachaticku je rekord překonaný o tři desetiny stupně, bylo zde přesně 26 stupňů. V Husinci stoupl rekord z roku 1999 na 31,2 stupně, v Kocelovicích na Strakonicku patří historii rekord z roku 2008: teplota dnes dosáhla 30 stupňů, oproti dosavadní nejvyšší hodnotě o dvě desetiny více.

„Na většině stanic byl tropický den, v Třeboni je to i měsíční rekord pro květen,“ řekla Augustinová. Z jihočeských stanic, kde mají aspoň 30 let dlouhou řadu pozorování, nevydrželo deset rekordů, minimálně na 15 stanicích bylo dnes přes 30 stupňů Celsia.

Dnes večer hrozí v kraji bouřky. „Mohou být i silné a mohou se vyskytovat kroupy, nárazy větru, případně i přívalové srážky. Pásmo bouřek v Německu postupuje k východu, myslím, že nějaké bouřky přijdou, mohou se objevit na hodně místech,“ uvedla Augustinová. Ve středu se v jižních Čechách ochladí, meteorologové čekají 23 až 26 stupňů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner