Nejméně pět mrtvých a 20 zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka nedaleko šíitské mešity v centru afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP. K atentátu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS) prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

„Pěší sebevražedný útočník, který se vydával za pastevce ovcí, se odpálil před šíitskou mešitou,“ řekl agentuře AFP policejní šéf Sálim Almas.

Útok byl spáchán krátce před zahájením oslav šíitského svátku ášúrá, který je jedním z hlavních náboženských svátků šíitů. Kvůli svátku byla v posledních dnech před šíitskými svatyněmi v Kábulu posílena bezpečnostní opatření.

Svátkem ášúrá si šíitští muslimové připomínají zabití vnuka proroka Mohameda imáma Husajna v roce 680 v bitvě u Karbaly. Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, zatímco šíitský islám vyznávají menšinoví Hazárové. Právě oslavy svátku ášúrá bývají pro sunnitské radikály opakovaně příležitostí k organizování atentátů. Na šíity hledí sunnitští extremisté jako na odpadlíky od víry a legitimní cíle.

Šíité představují asi 15 procent z 30 milionů obyvatel Afghánistánu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner