Kamerunské bezpečnostní síly bez soudu zabily desítky lidí a věznily a mučily stovky dalších kvůli podezření, že to byli členové teroristické organizace Boko Haram. Uvedla to dnes organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní přitom v mnoha případech neexistují žádné důkazy o tom, že by se zadržení a zabití dopustili nějakého zločinu.

Podle AI zadržely kamerunské síly zhruba 1000 lidí, které podezírají z příslušnosti k Boko Haram. Zatčení se však podle AI uskutečnila na základě neúplných informací, často vojáci zadržovali lidi hromadně a zcela svévolně. U mnoha zadržených zcela chybí věrohodné podezření, že měli s teroristy něco společného.

AI upozornila, že ve věznicích umírá každý měsíc šest až osm zadržených na následky podvýživy, nemocí a mučení. Podle organizace jsou doloženy případy, kdy stráže umučily vězně k smrti, i vraždy zajatců bez řádného soudního procesu.

Teroristická skupina Boko Haram je činná především v Nigérii, terorizuje ale také příhraniční oblasti sousedních států – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Na území, kde působí, chtějí teroristé vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky ozbrojenců Boko Haram si od roku 2009 vyžádaly více než 20.000 mrtvých, zhruba 2,6 milionu lidí muselo kvůli násilnostem opustit své domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner