Jmenovací dekrety dnes v pražském Karolinu převzalo 32 profesorů a šest profesorek. Na slavnostním ceremoniálu v historické budově Univerzity Karlovy jim je předal náměstek pro vysoké školy a výzkum Jaromír Veber. Celkem bylo s účinností od 1. května jmenováno 42 profesorů, tři další navržené kandidáty odmítl prezident Miloš Zeman kvůli údajně problematické minulosti jmenovat.

Předávání dekretů se mělo původně uskutečnit již 7. května, ale bylo odloženo. Krátce předtím totiž vyšla najevo neochota prezidenta podepsat dekrety trojici kandidátů na profesuru, což vyvolalo bouři nevole. Rektoři byli ve vyhrocené situaci připraveni ceremoniál bojkotovat a omlouvali se i nově jmenovaní profesoři.

Tentokrát se rektoři v zájmu důstojnosti ceremoniálu zúčastnili, i když Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy i Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou stále nebyli jmenováni. Prezident trvá na svých výhradách, rektoři zase na tom, že pro nejmenování těchto kandidátů není žádný zákonný důvod.

Někteří rektoři se z různých důvodů museli omluvit, ale zastupovali je prorektoři. Kvůli dovolené chyběl předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kterého zastupoval prorektor Aleš Gerloch.

Prezidentův negativní postoj ke třem kandidátům na profesuru se odrážel v projevech přítomných. Gerloch před předáváním profesorských dekretů poznamenal, že někteří z profesorů se prezidentovi líbit nemusejí, nicméně zákonné podmínky jejich jmenování byly splněny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner