Katalánský parlament by se dnes měl sejít k projednání výsledků nedělního referenda, ve kterém se údajně 90 procent zúčastněných voličů vyslovilo pro nezávislost na Španělsku. Regionální vláda premiéra Carlese Puigdemonta slíbila předložit ke schválení návrh na vyhlášení nezávislosti 48 hodin po vyhlášení výsledků.

Region je ale v ožehavé situaci. Referendum, jehož průběh narušily zásahy španělské policie a které nesplňovalo obvyklé požadavky pro tajné a nezávislé hlasování, neuznal španělský ústavní soud a ani centrální vláda v Madridu. Odmítavě se k separatistům staví také Evropská unie, která však odsoudila násilí.

Španělská vláda, která již převzala kontrolu nad částí katalánských financí, může ještě přitvrdit a zcela pozastavit fungování autonomních orgánů, případně s pomocí parlamentu vyhlásit i stanné právo, kdyby cítila, že je celistvost země v ohrožení. V tomto ohledu je v komplikované situaci i konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye, který je sice pro spíše nesmlouvavý přístup ke katalánským separatistům, ale v parlamentu má menšinu.

V úterý ovládly Katalánsko mohutné protestní demonstrace, v nichž jejich účastníci projevovali rozhořčení a nenávist vůči ústřední vládě. Situací v Katalánsku se dnes bude zabývat i Evropský parlament.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner