V Katalánsku se dnes očekávají demonstrace proti postupu španělské vlády vůči tomuto regionu, jehož autonomii se v pátek chystá omezit na návrh vlády španělský Senát. Madrid se tak snaží zabránit katalánské vládě ve vyhlášení nezávislosti. O návrhu vlády na omezení autonomie, který by podle některých mohlo zvrátit vyhlášení předčasných regionálních voleb katalánským premiérem, bude i dnes jednat speciálně vytvořená senátní komise.

Katalánská Unie studentů na dnešek vyhlásila začátek dvoudenní generální stávky, která se má konat pod heslem „Nemůžete uvěznit celý národ! Proti frankistické represi!“ Stávkou chtějí studenti středních a vysokých škol protestovat proti chystanému omezení autonomie Katalánska a za propuštění separatistických lídrů Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta. Ti jsou ve vazbě od začátku minulého týdne kvůli obvinění ze vzpoury, jíž se měli dopustit 20. září svoláním protestů po zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády a zadržení skupiny katalánských úředníků.

Důvodem razie bylo plánované referendum o nezávislosti, které Madrid považuje za nelegální a snažil se mu proto zabránit soudně i silou. Plebiscit se konal 1. října a 92 procent hlasujících se vyslovilo pro odtržení ekonomicky bohatého Katalánska od Španělska. Účast ale činila jen 43 procent, řada volebních místností totiž kvůli zákazu z Madridu zůstala zavřená.

Dvoudenní stávku studentů středních a vysokých škol mají ve čtvrtek v poledne doplnit demonstrace ve velkých městech Katalánska – Barceloně, Tarragoně, Gironě a Lleidě.

Na dnešní večer od 18:00 SELČ svolala jiná organizace, která sdružuje studenty, jejich rodiče i učitele, demonstrace před radnice správních středisek oblastí Katalánska. Také oni chtějí protestovat proti chystanému omezení autonomie. Tomu by mohl podle některých zabránit katalánský premiér Carles Puigdemont vyhlášením předčasných regionálních voleb. Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá ale v úterý prohlásil, že pouhé vypsání voleb k vyřešení krize v Katalánsku nestačí a region se musí jasně zříci vyhlášení nezávislosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner