Barcelona 5. listopadu (ČTK) – Tisíce lidí dnes vyrazily do ulic Barcelony a dalších katalánských měst, aby se dovolávaly propuštění vězněných členů sesazené regionální vlády. Symbolem dnešních protestů se staly vytištěné výzvy k propuštění exministrů a aktivistů, kterými demonstranti oblepili městská prostranství. Informovala o tom španělská média.

„Svobodu politickým vězňům!“ či „Jsme republika!“ provolávali lidé, kteří zaplnili náměstí před barcelonskou univerzitou. V rukou drželi graficky jednotné portréty osmi uvězněných členů vlády a dvou šéfů separatistických organizací, jejichž propuštění požadují.

Stejnými plakáty oblepili příznivci separatistických politiků zdi desítek budov, stánky či autobusové zastávky v katalánské metropoli.

Podle dvou katalánských organizací ANC a Ómnium cultural, jejichž vůdci jsou rovněž ve vazební věznici, bylo dnes v ulicích Barcelony vylepeno celkem 30.000 plakátů žádajících svobodu pro lidi uvězněné kvůli přípravě referenda o nezávislosti a jejímu vyhlášení. Další tisíce výzev vylepili protestující ve městech Lleida, Tarragona a Girona.

Během protestu před barcelonskou univerzitou přečetli příbuzní vzkaz od jednoho z uvězněných politiků, exministra vnitra Joaquima Forna, podle něhož by stoupenci nezávislosti měli zachovat „rozhodnost a sílu“.

„Nic nezmohou proti jednotnému lidu, který je optimistický a bojovný,“ dodával demonstrantům prostřednictvím twitteru odvahu bývalý vicepremiér Oriol Junqueras, který je rovněž ve vazbě.

Všem politikům obviněným ze vzpoury a dalších zločinů hrozí až 25 let vězení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner